Wybór projektu gotowego

Wybór projektu domu jednorodzinnego najlepiej zacząć od analizy możliwości, jakie daje posiadana działka budowlana. Na posesji szerokości powyżej 30 metrów można zrealizować praktycznie każdy projekt, ale już działka 20 metrowa pozwala na wybór z szerokiej gamy projektów domów średnich i małych. Większe ograniczenia stwarzają nieruchomości wąskie, bowiem należy pamiętać, że zgodnie z § 12 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, minimalna odległość ściany budynku z otworami okiennymi lub drzwiowymi od granicy działki wynosi 4 m, zaś ściany bez otworów – 3 m. Na nieruchomości 16-sto metrowej można więc teoretycznie wybudować dom szerokości 8-9 m, ale już wybór projektu na węższą działkę może przysporzyć pewne trudności. Istnieją wprawdzie katalogi projektów przygotowanych specjalnie z myślą o wąskich nieruchomościach, jednak ich wybór, w porównaniu z domami bez takich obwarowań, jest mocno ograniczony.

W sukurs właścicielom działek wąskich może przyjść miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jego treść to kolejny, bardzo ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę wybierając projekt – może on ustalić mniejsze odległości od granic posesji dla zabudowy jednorodzinnej, np.1,5 m, co może pozwolić na zwiększenie szerokości budynku nawet o 5 m. W planie miejscowym znajdują się także inne istotne ustalenia dotyczące możliwości zabudowy, jak kształt dachu, kąt jego nachylenia, maksymalne wymiary w planie i wysokość budynku, ilość kondygnacji, itd. W przypadku braku planu miejscowego, zgodnie z art. 4 ust. 2 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy, o którą powinno się wystąpić przed zakupem projektu, aby upewnić się, że będzie on zgodny z jej ustaleniami.

Po sprawdzeniu możliwości, jakie dają cechy fizyczne działki oraz ustalenia planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy, warto zastanowić się nad optymalną wielkością domu i najkorzystniejszym rozkładem pomieszczeń. Powierzchnia domu zależy głównie od możliwości inwestora, który powinien brać pod uwagę nie tylko koszty budowy, ale także późniejszej eksploatacji budynku. Kolejnym czynnikiem determinującym wielkość wymarzonego domu będą aktualne oraz przewidywane w przyszłości potrzeby członków rodziny. Planując rozkład pomieszczeń warto zwrócić uwagę, z której strony świata znajduje się wjazd na posesję. Za najkorzystniejszy uważa się taki układ, w którym wjazd na działkę oraz wejście do domu znajdują się po stronie północnej i takiej konfiguracji dedykowana jest zdecydowana większość projektów gotowych. Wiele typowych propozycji pasuje także do posesji z wjazdem od wschodu. W obu przypadkach z reguły do frontu umieszczone jest wejście do domu, wiatrołap, kuchnia i inne pomieszczenia gospodarcze, zaś po korzystnie nasłonecznionej stronie południowej i zachodniej projektuje się pokój dzienny z wyjściem do ogrodu. Na nieco mniej propozycji, chociaż również jest w czym wybierać, mogą liczyć właściciele działek z wjazdem od południa i zachodu. Projekty domów dedykowanych takiemu układowi mają zazwyczaj pokój dzienny od frontu i kuchnię po stronie północnej lub wschodniej, dzięki czemu jest ona mniej nasłoneczniona i ugotowanie zupy w upalny dzień nie wydaje się zadaniem nie do wykonania.

Na koniec można rozważyć walory estetyczne i widokowe. Dobrze, żeby wybrany projekt pasował do otoczenia płynnie się weń wpisując zarówno formą, bryłą, jak i materiałami wykończenia elewacji. Nie bez znaczenia jest także widok, jaki sami możemy zobaczyć z okna sypialni lub salonu. Ogród, łąka, czy las za oknem mogą uprzyjemnić każdy poranek, czy popołudnie zdecydowanie bardziej, niż np. śmietnik, czy widok ruchliwej ulicy.